Vitamín C, alebo kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý má blahodarný vplyv na obranyschopnosť. To však zďaleka nie je všetko. Céčko pôsobí na celý rad procesov v organizme. Keďže si ho naše telo nedokáže vytvoriť, musí sa spoliehať na príjem z potravy, prípadne vitamínových doplnkov.
Silný hráč
Štúdie z celého sveta dokazujú, že céčko je nevyhnutné pre rast a opravu tkaniva v celom tele. Pomáha hojiť rany, chráni naše zuby, kožu a prispieva nielen k dozrievaniu imunitných buniek, ale aj tvorbe protilátok. Spolu s kolagénom a vápnikom sa starajú o zdravie našich kostí a skvelé účinky má aj na chrupavky. Ako antioxidant vitamín C bojuje proti voľným radikálom v tele, čo môže pomôcť predchádzať alebo oddialiť určité druhy rakoviny, srdcových chorôb a podporovať zdravé starnutie.
Prevencia je základ
Iste, nemusí nám zabrániť v prechladnutí, avšak existujú dôkazy, že vysoké dávky vitamínu C môžu skrátiť dĺžku príznakov nachladnutia až o jeden a pol dňa. Rozhodne je však dobré užívať ho prevenčne a nečakať, až kým našim telom bude lomcovať choroba. Aby malo potrebný účinok, je dôležité užívať ho dlhodobejšie a v čase ochorenia dávku zvýšiť aspoň na 1000 mg.
Kde ho hľadať?
Zdroje vitamínu C z prírody sú bohaté a zďaleka nejde len o citrusové ovocie. Medzi céčkové bomby patria paradajky, paprika, jahody, ružičkový kel, brokolica, listová zelenina či kivi. Najviac vyťažíte zo surovej konzumácie, prípadne zvoľte šetrnú a krátku prípravu, napríklad na pare, pretože dlhé varenie céčko zabíja. Rovnako tak jeho obsah klesá úmerne so skladovaním potravín. Ak máte pocit, že ho máte v strave nedostatok, príjem určite podporte niektorým z vitamínových doplnkov.