Ostatné dva roky sme neboli svedkami celoplošnej chrípkovej epidémie. Môžu za to prísne opatrenia proti koronavírusu, ktoré nás izolovali od kolektívov a chránili nás taktiež rúška či respirátory.
Chrániť sa dá
Experti sa obávajú, že kvôli obnovenému sociálnemu životu môže po prestávke opäť dôjsť k veľkému výskytu chrípky. Našťastie, existuje účinný spôsob, ako zabrániť nákaze. Najlepším riešením je vakcína. Ideálny čas na očkovanie je podľa lekárov od polovice septembra do konca októbra. Takýto časový rámec umožňuje telu vytvoriť dostatočnú ochranu pred vírusom ešte predtým, ako začne chrípková sezóna. „Po očkovaní trvá približne dva týždne, kým sa vytvorí dostatok protilátok a dosiahne sa úplná imunita,“ povedala pre portál Health epidemiologička Supriya Narasimhan, vedúca oddelenia infekčných chorôb v Santa Clara Valley Medical Center v Kalifornii.
Môže byť nebezpečná
Netreba zabúdať, že predtým, ako jej covid ukradol slávu, bola chrípka považovaná za jedno z najsmrteľnejších respiračných ochorení vo svete. Podľa oficiálnych vyhlásení Úradu verejného zdravotníctva SR počas chrípkovej sezóny 2018/2019, teda tesne pred pandémiou, bolo chrípkou infikovaných takmer 158-tisíc Slovákov a 40 ich na toto ochorenie zomrelo.
Očkujte sa ráno
A ešte jedna zaujímavosť. Štúdia z roku 2016, ktorá prebiehala na Univerzite v Birminghame a bola publikovaná v časopise Vaccine naznačila, že pacienti starší ako 65 rokov, ktorí sa dali zaočkovať ráno, mali v imunitnej odpovedi miernu výhodu oproti tým, ktorým bola vakcína podaná popoludní. „Je ťažké predpovedať, aká bude táto chrípková sezóna, najmä s ohľadom na návrat k prezenčnému vzdelávaniu v školách a vzdelávacích inštitúciách,“ myslí si epidemiologička Narasimhan. „Je tu však jedna vec, ktorú vieme – očkovanie proti sezónnej chrípke a COVID-19 predchádza nákaze, hospitalizácii a úmrtiam v dôsledku týchto ochorení.“