Vraví sa, že obranné mechanizmy nášho tela zleniveli, pretože ich nevyužívame. Otužovanie telu navráti a vycibrí schopnosť byť v strehu. Zníži šancu, že ochorieme a naopak, zvýši šancu, že si s virózami poradíme ľahšie.
Viac ako imunita
A nie je to len o obranyschopnosti, prevencií kardiovaskulárnych ochorení či zmiernení reumatických problémov. Výskum neurovedcov z University of Cambridge naznačuje, že plávanie a otužovanie v studenej vode môže mať súvis s prevenciou neurodegeneratívnych ochorení. V krvi otužilcov totiž našli proteín, ktorý pri pokusoch na myšiach spomaľoval priebeh demencie.
Kedy začať?
Najjednoduchšie je začať otužovať hneď po lete. Telo si totižto musí na otužovanie privykať postupne. Hoci teploty v posledných týždňoch výrazne poklesli, ešte nie je neskoro. S naším manuálom sa stále môžete stať otužilcom.
1. Je to v hlave
Alfou a omegou je správne nastavenie psychiky. Ak sa budete do otužovania nútiť, lebo je to trend, veľa vody v studenej vode nenamútite. Nalaďte sa a privítajte túto novinku vo vašom živote s otvorenou mysľou.
2. Sprchy pomôžu
Telo na chlad vonkajšej vody nemusíte privykať studenými sprchami, ale pravdou je, že vám pomôžu vytrénovať myseľ na to, čo príde. Mnohí otužilci sa však zhodujú, že otužovanie studenou sprchou je ťažšie, ako sa plynule ponoriť do chladných vôd.
3. Sila kolektívu
V začiatkoch otužovania je dôležitá motivácia. Ak budete telo tužiť spolu so skupinkou ďalších nadšencov, pôjde sa vám do vody oveľa ľahšie. Tímový duch je silná vec.
4. Hlavne pravidelne
Ak ste sa už odhodlali a chcete si užívať blahodarné účinky otužovania na telo aj myseľ, musíte zachovať pravidelnosť. Oddajte sa mrazivému rituálu aspoň raz týždenne.
5. S radosťou
Tešte sa. Urobte si z otužovania chvíľku iba pre seba. Ak prekonáte prvých pár momentov, dostaví sa neskutočný pocit plný endorfínov. Vďaka tomu sa z otužovania veľmi ľahko stane zdravá závislosť.