Obnova diela z dubového dreva, vysokého 330 cm a širokého 155 cm, vznikala pod rukami Jána Fila. Ten opísal jednotlivé kroky úprav na vyrezávanom stĺpe. „Akémukoľvek zásahu predchádzal sondážny výskum a jeho vyhodnotenie. Postupne som pomocou zmäkčovadiel a rozpúšťadiel odstránil sekundárne zásahy na objekte,“ priblížil práce reštaurátor.
V procese obnovy taktiež doplnil a zrekonštruoval chýbajúce a poškodené časti, tmelil drevotmelmi, retušoval a zjednotil farebnosť diela. „Na záver som stĺp ošetril povrchovou úpravou včelím voskom v toluéne,“ doplnil. Stĺp s tradičným detvianskym vzorom dal zhotoviť v 30. rokoch 20. storočia vtedajší hlavný notár Jozef Rovný.
Chcel tak stabilizovať strop v hale a zároveň ju dotvoriť v duchu tradícií. S objednávkou sa obrátil na majstrov, bratov Jána a Jozefa Fekiačovcov, ktorí stáli za výrobou drevených vyrezávaných krížov v Detve. Po dlhých rokoch však dominanta múzea urýchlene potrebovala záchranu. Kompletná rekonštrukcia stĺpa bola zabezpečená vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry BBSK vo výške 5 324 eur, ďalších takmer 600 eur vložilo do realizácie projektu mesto Detva.