Štúdia s viac ako 1,4 miliónmi žien zistila, že čím nižší je vek v menopauze, tým vyššie je riziko srdcového zlyhania. Väčšina žien pritom prechádza menopauzou medzi 45. a 55. rokom života. Za menopauzu sa považuje, ak sa žene jej menštruácia zastaví na celý rok. Symptómy sa však vyskytujú roky pred týmto bodom (perimenopauza) aj po ňom.
Skorá menopauza je pred dosiahnutím veku 45 rokov a predčasná je pred dosiahnutím veku 40 rokov (postihuje jedno percento žien v tomto veku).
Predchádzajúce štúdie našli súvislosť medzi skoršou menopauzou a kardiovaskulárnymi ochoreniami celkovo. Do štúdie výskumníkov z Kórejskej univerzity medicíny v Soule bolo zapojených 1,4 milióna žien vo veku nad 30 rokov a po menopauze, z ktorých dve percentá prešli „zmenou“ skôr. Ich zdravie bolo skúmané počas 10-ročného obdobia, počas ktorého sa u 3 percent vyvinulo srdcové zlyhanie. Ďalším 3,2 percentám bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení – ochorenie srdca, ktoré spôsobuje nepravidelnú a často abnormálne rýchlu srdcovú frekvenciu.
Ženy, ktoré zažili predčasnú menopauzu, mali o 33 percent vyššie riziko srdcového zlyhania a o deväť percent vyššie riziko fibrilácie predsiení v porovnaní s tými, ktoré mali menopauzu neskôr. Zohľadňovali sa pritom aj faktory, ktoré mohli prispieť k problémom so srdcom, vrátane fajčenia, hmotnosti a veku.