Facebook Marketplace je populárny najmä pre svoju jednoduchosť. Minulý rok prekonal hranicu jednej miliardy používateľov. Niet preto divu, že predstavuje lákadlo pre podvodníkov. Toto sú ich najčastejšie praktiky.
Chybný a pokazený produkt
Predajcovia môžu inzerovať produkt, ktorý podľa fotografie vyzerá dobre, ale po doručení je poškodený, prípadne nefunkčný. Kvalita samotného produktu a dôvera v predajcu je pri online nakupovaní riziková, pretože si produkt pred kúpou a zaplatením neviete skontrolovať.
Falošné predmety
Aj keď produkt nie je poškodený, môže ísť o falzifikát. Častým cieľom falšovania sú najmä značkové odevy, voňavky, šperky a kozmetika. Rovnako ako pri podvodoch s chybnými predmetmi je ťažké zistiť, či je tovar pravý len z malej fotografie. Každý hľadá výhodnú ponuku. Ak však ponuka znie až príliš dobre na to, aby bola pravdivá, zvyčajne ide o podvod.
Preplatok
Obeťou sa môže stať aj predajca, ktorého oklamú takzvaní „falošní zákazníci“. Napríklad si niekto kúpi od vás tovar a po zaplatení bude tvrdiť, že preplatil za tovar, ktorý predávate. Ako dôkaz vám podvodník pošle falošný screenshot transakcie, ktorá sa však nikdy neuskutočnila. Ako inak, požiada vás o vrátenie rozdielu.
Nedoručený tovar
Klasickým trikom je vyzdvihnúť peniaze, ale potom zakúpenú položku nikdy nedoručiť kupujúcemu. Toto sa, samozrejme, vzťahuje iba na položky, ktoré sa doručia na adresu, nie položky, ktoré vyzdvihnete osobne.
Návnada
Podvodníci inzerujú často kvalitný produkt s veľmi lákavou cenou. Keď však chcete získať produkt za túto „výhodnú ponuku“, odrazu je preč. Falošný predajca vám ponúkne podobnú položku, ale už za oveľa vyššiu cenu, alebo produkt, ktorý nie je až taký kvalitný.
Ako používať Facebook Marketplace bezpečne?
• Odporúčame vám nakupovať primárne od miestnych predajcov, aby ste si vedeli produkt vyzdvihnúť osobne a pred zaplatením skontrolovať.
• Vždy sa stretávajte na verejnom mieste a nie u vás doma, ideálne počas denného svetla.
• Skontrolujte používateľské hodnotenia v profiloch kupujúcich/predajcov. Buďte v strehu, ak niekto vytvoril profil len nedávno.
• Pozor na zmeny v cenovej ponuke. Skontrolujte pôvodnú cenu položiek a ak je medzi touto a predajnou cenou výrazná priepasť, zbystrite pozornosť.
• Dajte si pozor na výhodné ponuky a nikdy nezadávajte osobné údaje do formulárov. Tak Facebook Marketplace nefunguje.
• Používajte iba dôveryhodné spôsoby platby (PayPal, Facebook Checkout). Podvodníci bežne používajú darčekové karty, bankové prevody a platby prostredníctvom služieb ako Venmo a Zelle.
• Používajte kvalitné bezpečnostné riešenie s funkciou Anti-phishing.
• Udržujte konverzáciu s predajcom na Facebooku. Podvodníci radi presúvajú konverzáciu na inú platformu, kde môžu ľahšie oklamať ľudí.
• Nikdy neposielajte niekomu tovar skôr, ako vám ho zaplatí.
• Ak dôjde k najhoršiemu a máte podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu, mali by ste nahlásiť predajcu.
Viac tipov o bezpečnom používaní internetu nájdete na stránke Bezpečne na nete.