„Je to po prvý raz, čo sa do praxe zavádza mechanizmus právneho štátu a vyžaduje si, aby k nemu členské štáty pristupovali opatrne,“ uviedol minister pre záležitosti EÚ Mikuláš Bek, ktorý otvoril diskusiu v mene českého predsedníctva. O tejto otázke budú rokovať veľvyslanci EÚ, dodal, uisťujúc poslancov, že Rada Európskej únie zohrá svoju úlohu pri ochrane rozpočtu EÚ.
Komisár pre rozpočet Johannes Hahn poukázal na „17 nápravných opatrení“, ktoré Maďarsko predložilo s cieľom eliminovať riziká pre rozpočet Európskej únie, ako sú zmeny právnych predpisov o verejnom obstarávaní a nezávislá pracovná skupina na boj proti korupcii, ktoré privítal ako „dôležité záväzky správnym smerom“ a „konštruktívne zapojenie“. Uviedol však, že Komisia po 19. novembri opätovne posúdi, či Maďarsko podniká kroky na zavedenie týchto opatrení do príslušných zákonov a či ich aj náležite vykonáva.
Väčšina poslancov uvítala navrhované kroky zo strany Komisie a vyzvala Radu, aby urýchlene prijala rozhodnutie a zmrazila Maďarsku 7,5 miliardy eur. Väčšina rečníkov vyjadrila obavy, že nápravné opatrenia v Maďarsku nebudú skutočnými reformami, ale len „prázdnymi sľubmi“, aby sa krajina vyhla rozpočtovým škrtom. Trvali na tom, že Komisia by mala hľadať spoľahlivé dôkazy a starostlivo overovať prijaté reformy a „neakceptovať kompromisné riešenia, ako napríklad záruku právneho štátu len preto, že ich navrhuje Orbán“.