Aj takéto skúsenosti vedú ľudí neraz k pocitu, že predpovede počasia meteorológom nevychádzajú. Odborníci však tvrdia opak. Kde robíme chybu pri sledovaní správ o počasí a ako sa vlastne predpovedá?
Meteorológia je mimoriadne zložitá veda plná fyziky a matematiky. V Slovenskom hydrometeorologickom ústave sme sa opýtali meteorologičky Martiny Sadloňovej, ako to vlastne s predpoveďami počasia je a ako odborníkom vychádzajú. „Vždy platí, že čím sme bližšie k danému dňu, tým je predpoveď presnejšia,“ objasňuje Martina Sadloňová.
Pomôže Aladin
Každý meteorologický model funguje s určitým priestorom, pre ktorý počíta predpoveď počasia. Možno si to predstaviť ako sieť štvorcov. Čím sú štvorce väčšie, tým je predpoveď všeobecnejšia a menej presná.
Predpovede SHMÚ vychádzajú z numerického predpovedného modelu ALADIN so štvorcami 4,5 x 4,5 km. Predpovede modelov, ktoré sú voľne dostupné na internete, pracujú pre naše územie s nižším rozlíšením. To je dôvod, prečo sú menej presné. „Veľa urobí pri predpovedi počasia aj skúsenosť a prax meteorológa,“ dodáva odborníčka.
Pre predpoveď počasia je v prvom rade potrebné poznať čo najpresnejšie jeho aktuálny stav. Meteorológ na základe všetkých dostupných údajov o aktuálnom stave počasia, výstupov z predpovedných modelov, vlastných skúseností a meteorologických znalostí, zostaví predpoveď počasia.