To, ako sa postaráte o svoje nôžky v zime, zúročíte zase v lete. Týchto pár tipov zaručí, že budú vaše chodidlá nielen pekné, ale aj zdravé.
• S mydlom opatrne
Možno ste to netušili, ale drhnutie nôh mydlom je nevhodné. Pretože mení pH pokožky, môže vytvárať prostredie pre rozmnožovanie baktérií. Vo výsledku sa teda môžu problémy s chodidlami, ako zápach, ešte zhoršovať. Vyskúšajte špecializované prípravky z lekárne či od pedikéra.
• Papučky do práce
Nie, nezbláznili sme sa. Na jeseň a v zime sa nohy v topánkach potia. Ak ich tam necháte celý deň, zápach nie je to jediné, čo si privodíte. Objaviť sa totiž môžu aj nepríjemné plesne. Preto si v práci v interiéri, ak je to možné, prezúvajte domácu obuv.
• Na ponožkách záleží
Príliš hrubé ponožky vás síce ochránia pred zimou, no môže to opäť viesť k zbytočnému poteniu. Miesto toho si ráno obujte radšej dvoje tenké ponožky. Medzi vrstvami látky sa vytvorí izolačná medzivrstva, vďaka ktorej budú nohy dýchať a budú aj lepšie chránené pred chladom. Skvelé sú aj ponožky z merino vlny, v ktorých sa nohy nepotia.
• Kolísanie teploty
Ak je vám zima, telo začne ochraňovať životne dôležité orgány a do končatín sa zníži prietok krvi, ktoré začnú byť studené. V teple sa zasa všetko vráti do normálu. Toto kolísanie teploty môže mať vplyv na stav pokožky, ktorá býva suchá, popraskaná, drsná. Doprajte si každý týždeň píling, ktorý odstráni odumreté bunky a pokožku krásne prekrví.
• Natierajte s rozumom
Ak sa práve chystáte von, nenatierajte si nohy hydratačným krémom. Ich výdatnou zložkou je voda, ktorá sa dostane do povrchových vrstiev kože a ak sa poriadne nevstrebe, môže v nízkych teplotách spôsobiť praskanie pokožky. Nôžky natrite skôr mastnejším krémom.