Vysvetlila, že na začiatku vojny predstavoval ruský zemný plyn 41 percent spotreby EÚ, v súčasnosti je to už iba 7,5 percenta. Zásobníky plynu v EÚ sú podľa nej naplnené na vyše 90 percent, čo je o 15 percentuálnych bodov viac než vlani.
Na jar, po vyprázdnení zásobníkov plynu, by mali európske krajiny postupovať pri nákupe plynu jednotne, aby si navzájom nekonkurovali a mali spoločnú vyjednávaciu silu, apelovala. Von der Leyenová hovorila o nevyhnutnosti zastropovania cien energonosičov, "aby sme tak podkopali schopnosť (ruského prezidenta Vladimira) Putina viesť vojnu na Ukrajine".
Zdôraznila, že Európska únia je popri USA najvýraznejším podporovateľom Ukrajiny. "Poskytli sme 19 miliárd eur, do toho nepočítam vojenské systémy," uviedla. Ďalšie dve miliardy eur budú uvoľnené v nasledujúcich dňoch na makrofinančnú podporu Ukrajiny.
EÚ sa chce zamerať aj na obnovu Ukrajiny, pričom bude potrebné nájsť nové finančné zdroje. Na to bude nevyhnutné vytvoriť rámec pre predvídateľné, transparentné a udržateľné financovanie, spresnila. Podpora obnovy Ukrajiny bude aj predmetom konferencie, ktorú v Berlíne zorganizuje spoločne Komisia s nemeckým predsedníctvom skupiny G7. Podľa von der Leyenovej treba umožniť vyššie investície do obnoviteľných zdrojov, pretože okrem ochrany klímy ide aj o spôsob zvýšenia energetickej nezávislosti.