V zákone je aj zmena názvu z prerušenia tehotentstva na „ukončenie tehotenstva“, vyšší príspevok pri narodení štvrtého dieťaťa aj zavedenie inštitútu utajeného tehotenstva.
Spor však vyvoláva zámer pýtať sa žien na intímnosti ohľadom toho, akú antikoncepciu užívali v čase otehotnenia, a to vraj na štatistické účely. Ďalší dotazník by bol ohľadom toho, prečo sa rozhodli pre interrupciu. „Môžu azda matky čakať? My tam hovoríme o pomoci ženám, ktoré v dôsledku tehotenstva stratili domov, o pomoci mnohodetným rodinám, ktoré v dôsledku väčšieho počtu detí potrebujú väčšie auto, o pomoci rodinám, ktorým sa narodilo postihnuté dieťa,“ vysvetľuje pre Nový Čas Záborská. Ďalším sporným bodom je 48-hodinová čakacia lehota na vykonanie zákroku od samotného rozhodnutia.
Tá platí aj v súčasnosti, akurát po novom by sa rozšírila aj na zdravotné dôvody. „Rozhodnutie o umelom ukončení tehotenstva je zásadné tak pre život matky, ako aj dieťaťa. Všetko treba dobre zvážiť predtým, ako sa vykoná čosi, čo už nie je možné zmeniť,“ argumentuje Záborská.