Hospodárske noviny tvrdia, že štát tak bude zvažovať najmä schému, že domácnosti budú vyzvané na šetrenie, ktoré však nebude povinné vo vzťahu k cenám. „Prudký prepad vyvolalo v prvom rade to, že elektrinu prestali odoberať firmy Slovalco a OFZ. Predpokladám, že v menšej miere sú tam aj iné firmy, ktoré berú o niečo menej elektriny, a tiež niektoré domácnosti, ktoré podľahli tlaku zvyšovania cien, a hoci ešte tými cenami nie sú tlačené, tak už teraz sa zľakli a zrazu vidia, že môžu trochu začať šetriť,“ hovorí energetický analytik Ján Pišta.
Bytovky s centrálnym vykurovaním dostanú kompenzácie
V prípade plynu už mal Slovenský plynárenský priemysel uzatvárať zmluvy o dodávke lacnejšej komodity. To sa malo odvíjať od toho, či zákazník uzatvorí zmluvu na rok, alebo na štyri roky. V prípade dlhšej „viazanosti“ by bola cena lepšia a stúpla by asi o 34 %, ak by ste si vybrali kratšiu zmluvu, tak by cena išla hore o 59 %.
Nič také sa zatiaľ nedeje a čaká sa na rozhodnutie vlády. Minister Hirman tvrdí, že hľadajú systémové riešenie. Počíta aj s tým, že sa spotrebujú krízové zásoby plynu v zásobníku Dolní Bojanovice, ktorý sa bude mixovať s drahým plynom.
Prednedávnom teplárne upozornili na to, že doteraz vláda nerátala s riešením situácie pre asi 700-tisíc domácností, ktoré sú vykurované centrálne a nemajú priamu zmluvu s plynármi. V tomto prípade sa zase podľa HN počíta s nadvýnosmi teplární za elektrinu, ktorú predávajú s výraznými ziskami a tie by použili na kompenzácie pri cenách tepla. Okrem toho požadujú aj cenový strop na plyn v rámci jednotnej Európy.