Za september pribudlo 53 podnetov, za obdobie bez obsadenia postu, teda od 29. marca, sa ich nazbieralo 513. "Po skončení funkčného obdobia ombudsmanky Márie Patakyovej nemá kto rozhodovať o podnetoch osôb, ktoré sa na inštitúciu obracajú. Právnici kancelárie síce podnety analyzujú a pripravujú, no konečné rozhodnutie urobiť nemôžu. Spisy sa tak hromadia na stole budúceho ombudsmana," upozornila Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.
Podnety môže posúdiť a podpísať len ombudsman. Podávatelia si taktiež musia počkať na vybavenie svojho podnetu. "Právna či skutková situácia v podnetoch čakajúcich na stole sa však môže meniť, a preto sa nimi budú musieť odborní zamestnanci a zamestnankyne opätovne zaoberať a prehodnocovať ich," skonštatovala Pavelková.
Okrem hromadenia podnetov na podpis nemôže inštitúcia napríklad začínať prieskumy z vlastnej iniciatívy, preberať záštity či obracať sa s podaniami na Ústavný súd SR. Obmedzenia sú aj v niektorých procesoch v rámci chodu inštitúcie, napríklad v konaniach o sťažnostiach.
Nového ombudsmana by mali poslanci parlamentu voliť na schôdzi, ktorá sa začína 18. októbra. Kandidátmi na tento post sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török.