V organizácii, ktorá pracuje s rozpočtom na úrovni státisícov eur, pracoval aj druhý pasažier auta smrti zo Zochovej ulice - Lukáš Dědeček bol kontrolórom výboru.
Ako fungujú kontroly narábania s financiami v športových zväzoch a prečo je možné, aby syn kontroloval ich nakladanie zo strany otca? Len za rok 2021 dostala nepočujúca atlétka Ivana Krištofičová z Bratislavy od štátu na svoju športovú prípravu vyše 62 tisíc eur. Z toho 29 343 eur si účtovala pre trénera, ktorým bol sekretár výboru Dušan Dědeček.
Ten počas kariéry viedol často nielen jedného, ale súčasne aj viacerých zverencov a od každého poberal odmenu preplácanú štátom. Takisto sa mu vždy ušlo aj z prémií za vybojované medaily.
Kontrolórka vysvetľuje
„V tomto prípade nejde podľa súčasných platných pravidiel v športe o konflikt záujmov,“ povedala pre Nový Čas hlavná kontrolórka pre šport Mariana Dvorščíková. Problémom by bolo, keby Dědeček dodával výboru iné služby alebo tovary. „Pravidlá určuje paragraf 20 zákona o športe. Výkon športového odborníka ale do kategórie konfliktu záujmov nespadá,“ objasnila.
Rovnako fakt, že otec a syn sú v pozícii manažéra a kontrolóra, papierovo problém nie je. „Pred poslednou voľbou kontrolóra si nechal deaflympijský výbor pripraviť stanovisko vtedajšieho kontrolóra (Alica Fisterová - pozn. red.), a ten potvrdil, že Lukáš Dědeček sa môže o túto funkciu uchádzať,“ uviedla Dvoršíková, ktorá sa stala hlavnou kontrolórkou v športe v roku 2019.