Viete, ktoré informácie a údaje sú nevyhnutné a čo, naopak, by ste do vášho životopisu uvádzať rozhodne nemali? Pozrite sa spolu s nami na 9 vecí, ktoré dokážu pokaziť životopis a pripraviť vás o šancu získať džob.
1. Irelevantné pracovné pozície
Nestrácajte čas a ani drahocenný priestor v životopise uvádzaním pracovných skúseností, ktoré vám v získaní práce nijak nepomôžu. Robili ste brigádne plavčíka? Alebo ste umývali riad? Myslíte si, že to pri obsadzovaní pozície eventového manažéra zaváži? Ak máte relevantnejšie skúsenosti (prácu, v ktorej ste reálne niečo organizovali a pripravovali), uveďte radšej tie. Na stredoškolské brigády, ktorými ste si chceli primárne privyrobiť, môžete zabudnúť.
2. Osobné údaje
Neuvádzajte, či ste vydatá/ženatý, akú vieru vyznávate, či máte deti a v akom veku. Na takéto informácie sa vás personalista ani nemá právo pýtať.
3. Viac než jedno telefónne číslo
Nekomplikujte to sebe ani personalistovi. V životopise uveďte iba jedno telefónne číslo, to, na ktorom ste najčastejšie zastihnuteľný. Neodporúčame uvádzať telefónne číslo firemného telefónu – ten máte predsa určený iba na pracovné záležitosti.
4. Príliš veľa textu
Menej je niekedy viac. Platí to aj pri životopise. Nepíšte o vašich pracovných skúsenostiach siahodlhé rozpravy, stačí len krátky odsek – ideálne 3 až 5 riadkov.
5. Detaily, ktoré odhalia váš vek
Ak nechcete byť diskriminovaný na základe veku, je načase, aby ste odstránili dátum ukončenia strednej či vysokej školy.
6. Neprofesionálna e-mailová adresa
Detinský e-mail so zdrobneninami či vymyslenými prezývkami nepôsobí práve najdôveryhodnejšie. Zabudnite na sladkajahodka31 či andrejockahorvatova. Ste dospelý človek a hľadanie práce je seriózna činnosť, postarajte sa, aby ste tak vyzerali aj vy – od životopisu, komunikáciu s personalistom až po osobné stretnutie s ním.
7. Váš pracovný mail
Rovnaká situácia ako v predchádzajúcom bode. Aj pracovný mail je určený iba na to, aby ste mohli realizovať zadané pracovné úlohy. Pracovný mail je tiež nebezpečný v tom, že má k nemu prístup váš zamestnávateľ. Ak sa dozvie, že si potajomky hľadáte prácu, asi sa nenazdáte a budete nezamestnaný skôr, než si myslíte.
8. Odkazy na vaše súkromné sociálne siete
Mnoho firiem sa v súčasnosti zaujíma aj o to, ako vystupujete na sociálnych sieťach. Máte zaujímavý blog? Máte Facebook alebo Instagram, na ktorých možno vidieť vašu prácu? Ak je v pracovnom inzeráte uvedené, že môžete poslať link na svoje siete, nepomýľte sa. Zamestnávateľ nechce vidieť váš súkromný profil, na ktorom máte fotky z dovolenky či zamilované pózy s partnerom.
9. Chyby a preklepy
Tie totiž ukážu, že ste nedôsledný a ešte k tomu aj lenivý. Prečo lenivý? Lebo sa vám nechcelo urobiť si svoju prácu: poriadne si skontrolovať životopis.