„Ukazuje to, že ministerstvo financií chce ostatné ministerstvá držať na uzde a v priebehu roka s nimi rokovať o pridelení ďalších prostriedkov, čo nie je vhodný stav,“ uviedol. Otázne je, ako sa k návrhu postaví parlament. Ak by ho poslanci neschválili do konca roka, Slovensko by skončilo v provizóriu. „Dotklo by sa to prorodinného balíka, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť k 1. januáru 2023. Zvýšenie životného minima a naň nadväzujúcich niekoľko desiatok sociálnych dávok, bude možné financovať iba obmedzene,“ vysvetlila exministerka financií Brigita Schmögnerová.
Neskutočná hanba
Martin Smatana, analytik
Ak by som bol ministrom financií a chcel by som, aby lekári, ktorí podali výpovede, ich nestiahli a ešte k nim vyhecoval pár stoviek ďalších výpovedí, zostavím presne takýto rozpočet. Navrhované navýšenie výdavkov poisťovní (čiže to, čo pacient aj uvidí, t. j. očakávaná skutočnosť 2022 vs. 2023) je 130 mil. eur. Len navýšenie miezd bude pritom budúci rok podľa návrhu stáť 394 miliónov eur, čo je nižšia suma, ako pôvodne deklarovali, lebo, pochopiteľne, na ambulantných zdravotníkov „zabudli“ a nechali im len prirodzené navýšenie.
Ak by sa aj zarátali všetky rezervy a úsporné opatrenia, v rozpočte chýbajú stovky miliónov eur. Už tento rok pritom skončia zdravotné poisťovne v strate vyše 200 mil. eur a štátne nemocnice k nim pridajú ďalšiu stovku. Neskutočná hanba všetkým, ktorí sa podpísali pod tento návrh rozpočtu.