Ak sa teda chystáte na pracovný pohovor v jazyku, ktorý nie je vaším materinským jazykom, máme pre vás zopár dobrých rád.
Buďte úprimní, keď píšete životopis
Preceňovať, alebo podceňovať svoje schopnosti dohovoriť sa v cudzej reči, nie je práve najlepší nápad. V prvom prípade nebudete počas pohovoru rozumieť personalistovi niektoré veci, ktoré sa pýta. V druhom môžete prísť o šancu získať naozaj dobrú prácu, ktorá si vyžaduje vysokú úroveň cudzieho jazyka. Preto buďte vo svojom životopise úprimní a realistickí, pokiaľ ide o všetko týkajúce sa úrovne znalosti jazyka, ktorú máte.
Pripravte si odpovede na najčastejšie otázky
Väčšina spoločností má tendenciu klásť na pohovore podobné otázky. Ak teda chcete byť pripravení, pripravte si odpovede v predstihu. Môže ísť o vaše predchádzajúce pracovné skúsenosti, dôvody, prečo chcete pracovať pre túto spoločnosť, častá je aj téma kvalifikácie. Okrem toho buďte pripravení odpovedať na to, aké sú vaše silné stránky a prečo ste odišli z posledného zamestnania.
Počúvajte pozorne
Tajomstvo úspešného pohovoru je v pozornom počúvaní partnera. A to najmä v prípade, ak máte pohovor v cudzom jazyku. Ak je to potrebné, nehanbite sa požiadať o zopakovanie otázky či trochu pomalšie tempo. Pred odpoveďou si premyslite poslednú vetu, identifikujte kľúčové slová toho, čo bolo povedané, a sústreďte sa na ich riešenie vo svojich odpovediach.
Pred pohovorom si precvičte jazyk
Počúvajte hudbu v jazyku, v ktorom bude pohovor, sledujte seriály a rozprávajte sa s tými, ktorí jazyk ovládajú. Vypočujete si zaujímavé slovné spojenia a intonácie a vymyslíte niekoľko možností reakcie na každú situáciu. Začnite teda dostatočne skoro, aspoň týždeň a viac pred pohovorom.
Naučte sa zložité frázy
Nejde o množstvo výrazov, ktoré počas rozhovoru použijete, ale o ich kvalitu. Ak viete používať iba základné slová a frázy, neurobíte práve najlepší prvý dojem. Ak sa však naučíte zopár inteligentných slovných spojení či idiómov, šanca na úspech sa určite zvýši.