Predali sa ich milióny kusov, no ich autori - Ján Farkaš († 76), Július Boško († 84) a Darina Matyášová († 79) z toho prakticky nič nemali. Ako sa im odvďačili podniky, ktoré ťažili z ich talentu?
Vypracovala sa na riaditeľku
Darina Matyášová a Francúzska polievka
S čarom polievok sa oboznámila až v roku 1966, keď začala pracovať pre prievidzskú firmu, kde pripravovali polievky na základe receptúry z Vitany. Vo vývojovom oddelení dostala za úlohu, aby počas letnej dovolenky vymyslela číru polievku, akú ešte nevideli.
„Pre nás bola číra polievka len slepačia alebo hovädzia. Tak sme rozmýšľali nad verziou, ktorá by bola niečo medzi cibuľačkou, ale nie príliš cibuľová, a hovädzou, ale nie príliš hovädzia. A vymysleli sme túto, Francúzsku polievku s pórom,“ prezradila v minulosti Darina. Jej receptúra uzrela svetlo sveta v roku 1971 a potom doslova očarila zákazníkov. Dodnes patrí medzi najpredávanejšie na Slovensku.Za svoju legendárnu polievku nebola nikdy patrične finančne ocenená, no podľa jej syna bolo pre ňu uznaním niečo úplne iné.
„Necítila sa byť slávna a pocity nedocenenia, myslím, nemala. Vážili si ju ľudia z fabriky, rodného mesta a odbornej komunity. To bolo pre ňu dôležité. Na účinkovanie v reklamnej kampani na polievky pristala, pretože chcela byť aj na dôchodku užitočná pre ,svoju‘ fabriku v Prievidzi,“ povedal syn Jaroslav. Darina Matyášová pracovala v prievidzskom potravinárskom závode od roku 1966 až do odchodu na dôchodok v roku 2000. V závode zastávala rôzne pozície až po generálnu riaditeľku.
„Počas jej pôsobenia sa z Carpathie stal moderný a úspešný podnik na výrobu dehydrovaných produktov, ktorý sa dnes radí medzi strategické podniky spoločnosti Nestlé. Zostane navždy v našich srdciach a spomienkach. Jej život bol príbeh jedného mimoriadneho človeka, ktorý môže byť inšpiráciou pre nás všetkých,“ vyjadril sa Martin Mittner, Country Manager Nestlé Slovensko. Darinine delikátne polievky tak aj dnes majú neodmysliteľné miesto na stoloch v slovenských domácnostiach.