Varil v prenajatej garáži
Július Boško a Treska
V roku 1954 namiešal jedinečnú kombináciu varenej tresky, zeleniny a majonézy. Tento rybí šalát ľudí okamžite zaujal a v Bratislave sa stal veľkým hitom. Napriek nehynúcej sláve tohto rybieho šalátu na ňom jeho vynálezca nikdy nezbohatol. Július Boško, rodák z Nového Mesta nad Váhom, bol výnimočný kuchár a cukrár, no mal smolu, že nežil v kapitalizme, kde by za svoj vynález dostal slušné peniaze. V socialistickom Československu ho tak nanajvýš potľapkali po pleci a dali mu čestné uznanie.
To najčestnejšie mu však vystavili Slováci, ktorí tresku zbožňujú. Dávajú si ju dokonca priviezť aj za hranice. „Otec“ tresky tak pracoval v bratislavskej Rybe do začiatku 70. rokov minulého storočia až do skončenia výroby na Dunajskej ulici. Vždy však robil aj niečo navyše. Na Bajkalskej ulici v Bratislave si prenajal garáž, kde varil, mrazil a predával vlastnú zmrzlinu.
10 zaujímavostí o Francúzskej polievke
- Francúzska polievka má s Francúzskom spoločný iba názov. Francúzi o tomto jedle nevedia vôbec nič.
- Zadanie pre jej vývoj znelo: „číra polievka bujónového typu, taká, akú ešte nemáme“.
- Základ vznikol ako niečo medzi cibuľačkou, ale nie príliš cibuľovou, a hovädzou, ale nie príliš.
- Nádych exotiky vytvára najmä pór, ktorým nahradili časť cibule.
- Nevšednosť zvýraznili aj cestoviny, namiesto klasických rezancov mušličky.
- Trvalo asi tri roky, kým sa od prvotného nápadu dostala polievka do výroby, keďže v Carpathii chýbali stroje na plnenie.
- Názov pomohol v predaji, pretože v 70. rokoch čo bolo západniarske, to bolo in.
- Polievku sa nepodarilo chrániť, lebo geografický názov sa ochrániť nedá.
- Francúzska polievka dostala ocenenie Zlatý pohár na EXPO Plzeň.
- Bola úspešná hneď od momentu, ako sa začala vyrábať, a je to tak aj dnes.
Recept na domácu Francúzsku polievku
Ingrediencie: pór, mrkva, cesnak, sušená mrkva, sušený zeler, sušený petržlen, petržlenová vňať, maslo, masť, troška mletého mäsa, soľ a korenie, cestovinové mušličky
Postup: Na masle orestujte pór a mrkvu. Pridajte pretlačený cesnak a sušenú zeleninu. Osoľte, okoreňte a zalejeme zeleninovým vývarom. Nechajte variť asi 15 minút. Na bravčovej masti v panvici si opražte mleté mäso a ochuťte ho. Hotové ho pridajte do polievky, spolu s uvarenými mušličkami a petržlenovou vňaťou.