„Logicky by sa v štátnej správe nemohli zvyšovať platy a boli by rovnaké ako v tomto roku. Taktiež by sa nemohli odsúhlasiť významné investičné plány. Rozpočtové provizórium po dobu niekoľkých týždňov či jedného až dvoch mesiacov neprekáža. Dlhodobejšie trvanie takéhoto stavu však je pre ekonomiku brzdou. A hlavne by to bol problém v súčasnom období vysokej inflácie,“ dodáva ekonóm Tomčiak.
Analytik INESS Radovan Ďurana si myslí, že by nešlo o katastrofu. „Vláda si vytvára problém financovaním prorodinného balíčka a bol schválený aj rodičovský dôchodok, a to sú dodatočné výdavky, ktoré neriešia odkázaných adekvátne, sú plošné a sú veľmi drahé. Keby tieto výdavky neboli, bolo by viac peňazí na riešenie energetickej krízy,“ dodáva.
Náročná situácia pre koalíciu
Neschválenie rozpočtu by bolo veľkou rozbuškou aj pre samotnú koalíciu. Šéf OĽaNO a minister financií Matovič ešte na konci septembra hovoril, že rozpočtové provizórium sa v dnešných podmienkach „nedá ustáť“. O pár dní nato však svoj názor zmenil a konštatoval, že by to pre neho nebol dôvod na podanie demisie.
Vláda sa pritom v týchto dňoch snaží pretlačiť cez parlament navýšenie rozpočtu pre tento rok 2022. Ide o tzv. daňové nadpríjmy, ktoré by chceli použiť ako pomoc ľuďom a firmám pri vysokých cenách energií. Parlament to však už trikrát zablokoval, naposledy v utorok ráno. „Čakáme, až príde do Národnej rady riadny návrh o navýšení rozpočtu vo výške 1,5 miliardy, ale aj návrh toho, čo sa s tými peniazmi stane,“ skonštatoval šéf SaS Richard Sulík. Súčasný návrh považuje za „bianko šek“ pre ministra Matoviča.