Najčastejšie ide o čísla kariet, dátumy platnosti, bezpečnostné kódy CVV, mená alebo e-maily a telefónne čísla. Upozornila na to bezpečnostná firma Xevos. Opakuje sa tak situácia z vlaňajšieho augusta, keď ruskí hackeri zverejnili údaje k trom miliónom ukradnutých kariet z celého sveta. Hackeri zverejnili ukradnuté údaje ako promo akciu, aby nalákali prípadných záujemcov o kúpu citlivých údajov. "Medzi ukradnutými údajmi sú preukázateľne aj prístupy k českým účtom,“ uviedol Adam Koudela z Xevosu.
Ukradnuté údaje patria k platobným kartám s dátumom expirácie 2023 až 2026, aktívna môže byť podľa talianskej bezpečnostnej firmy D3Labs až tretina, s ich prostredníctvom možno teda stále nakupovať on-line. K údajom z kariet sa hackeri dostávajú pomocou phishingu, škodlivých programov, napríklad cez snímače obrazovky, alebo využívajú úniky dát z firiem a inštitúcií, ktoré ich zhromažďujú, typicky napríklad z e-shopov.
Ďalej im na zhromažďovanie hesiel slúžia podvodné wi-fi siete, do ktorých sa užívateľ musí prihlásiť. Rozšírenou metódou je aj takzvaný skimming, čo je v podstate riadok navyše v bankomate, ktorý umožňuje skryté čítanie údajov z platobnej karty.
Podľa hovorcu českej pobočky bezpečnostnej firmy Eset Ondreja Šafára je zrejme časť ponúkaných údajov recyklovaná z skorších čias a časť kariet je už zablokovaná. "BidenCash sa zrejme nedarí predávať tak dobre, ako by si predstavovali, a preto zverejnili väčšie množstvo kariet," povedal ČTK.