Rusko dodáva plyn do Európy ešte cez Ukrajinu, ale výbuchy na plynovodoch do Nemecka, ktoré vedú po dne Baltického mora, prehĺbili problémy s dodávkami pred zimnou sezónou.
Plynovodom Nord Stream 2 pritom nikdy neprúdil zemný plyn do Európy, pretože Nemecko mu neudelilo povolenie ešte predtým, ako Rusko 24. februára spustilo vojenskú akciu na Ukrajine. Moskva ešte pred výbuchmi zastavila dodávky cez paralelný plynovod Nord Stream 1. Odôvodnila to technickými problémami, ale európski lídri to považujú za odvetu za sankcie Západu proti Moskve.
Klesajúce dodávky ruského plynu spôsobili prudký nárast cien v EÚ. Vysoká miera inflácie vyvíja tlak na vlády, aby pomohli domácnostiam a podnikom zmierniť bolesť z obrovských účtov za energiu, a vyvoláva tiež obavy z prídelu plynu a recesie hospodárstva.
Európski lídri sa pred zimou snažia nájsť spôsoby, ako vyriešiť rastúce náklady na energie a zároveň zachovať sankcie voči Rusku. Viac ako polovica členov bloku presadzuje cenový strop na energie z Ruska. Putin im však odkázal, že Moskva "nebude dodávať energiu krajinám, ktoré obmedzujú svoje ceny". A obvinil západných politikov, že "ničia globálnu trhovú ekonomiku a v skutočnosti predstavujú hrozbu pre blaho miliárd ľudí".