Vymenovanie nových šéfov je podľa Budaja krokom k tomu, aby malo Slovensko autonómne, silné a zaujímavé národné parky. Pred niektorými riaditeľmi stojí úloha dokončiť zonáciu. "Dnes už nebudú len tou záchrannou brzdou, ktorá má v krízových momentoch ochrániť prírodné hodnoty, ale budú silnými partnermi pri rozvoji regiónov v národných parkoch," povedal Budaj.
Prvou úlohou, ktorú budú musieť riaditelia spraviť, je zriadenie rád národných parkov. Ich súčasťou budú podľa ministra účastníci života v národných parkoch, ako starosta, učitelia, lesníci, poľovníci či podnikatelia v cestovnom ruchu.
Riaditeľ Odboru riadenia národných parkov envirorezortu Matej Dobšovič priblížil, že členovia rád sú už známi, majú aj menovacie dekréty. Rady však ešte nezasadali. "Po zmenách na riadiacich postoch je potrebné zapracovať tieto zmeny. Zasadnúť by po menovaní riaditeľov mohli po krátkej dobe," poznamenal Dobšovič.
Noví riaditelia národných parkov sa hľadali po tom, čo národné parky prešli reformou. Zabezpečila sa tak jednotná správa štátnych pozemkov na ich území. Zriadenie deviatich správ národných parkov ako samostatných organizácií ochrany prírody sa udialo k 31. marcu.