TASR správu prevzala v stredu z agentúry AFP a webu denníka El Periódico de Catalunya. Zákrok uskutočnili v univerzitnej nemocnici La Paz (HULP) v Madride, ktorá patrí v oblasti transplantácií a pediatrie medzi najaktívnejšie v Európe, píše El Periodico de Catalunya. Zdravotný stav dievčaťa menom Emma je dobrý a nachádza sa doma so svojimi rodičmi.
Emme počas prvého mesiaca života diagnostikovali poruchu tenkého čreva. Nové dostala od mŕtveho darcu, čo znamená, že "stav transplantovaného orgánu sa nezhorší", uviedla HULP vo vyhlásení. Tento spôsob sa predtým pri transplantáciách čriev nevyužíval, pretože lekári neboli presvedčení o tom, že je to možné. Tejto úspešnej operácii predchádzal trojročný výskum, píše AFP.
Tenké črevo súvisí s imunitným systémom a za bežných okolností v ňom žijú rôzne baktérie. Riziko "odmietnutia a infekcie" je preto podľa lekárov vyššie ako pri iných orgánoch. Španielsko podľa údajov ministerstva zdravotníctva v roku 2021 uskutočnilo viac než 102 transplantácií na milión obyvateľov, čo je po USA najviac na svete.