Príslušnú maďarsko-ruskú dohodu schválili poslanci maďarského parlamentu 6. februára. Hlava štátu vo vyhlásení zdôraznila, že z ústavného hľadiska zákonu nemožno nič vyčítať a že nie sú dané žiadne podmienky na vrátenie právnej normy parlamentu.
Áder súčasne zisťoval, či v súlade s iniciatívami niektorých politických strán je možné otázku rozširovania atómovej elektrárne predložiť na ľudové hlasovanie. Prezident konštatoval, že v zmysle ústavy nie je možné vypísať referendum o otázkach týkajúcich sa záväzkov medzinárodných zmlúv.
"Takúto iniciatívu nemôže iniciovať žiadny občan Maďarska, a teda ani hlava štátu," píše sa vo vyhlásení prezidenta, ktorý podčiarkol, že žiadnym petíciám, pouličným demonštráciám či vydieraniu nepodľahne.
Strany opozičného bloku Zomknutie pôvodne avizovali na dnes večer fakľovú demonštráciu, na ktorej chceli žiadať, aby prezident zákon o dohode Maďarska s Ruskom týkajúci sa rozšírenia jadrovej elektrárne v Paksi nepodpísal.
Maďarsko-ruská dohoda je proti národným záujmom Maďarska, preto by parlamentom schválený zákon Áder nemal podpísať, vyhlásil minulú stredu šéf aliancie Spolu-PM (Együtt-PM) Gordon Bajnai, ktorý povedal, že aliancia od hlavy štátu bude žiadať, aby nepripustila dlhodobú stratu nezávislosti, bezpečnosti a prosperity Maďarska.
Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver, o ktorého výške ešte nepadlo rozhodnutie. Hornou hranicou je desať miliárd eur.