"Mali sme informácie, že niektoré susedné krajiny plánovali provokácie, išlo o snahu zmocniť sa určitých častí bieloruského územia," uviedol Maké bez ďalších podrobností. Agentúra Reuters k tomu napísala, že ani ministerstvo zahraničia ani kancelária bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zatiaľ nereagovali na jej žiadosť o potvrdenie jeho tvrdenia.
Bieloruské bezpečnostné zložky v rámci režimu protiteroristickej operácie získavajú väčšie právomoci vrátane možnosti zadržania s cieľom overiť totožnosť nejakého človeka, vydanie zákazu opúšťania daného miesta, odpočúvanie a kontrolu všetkých typov komunikácie a neobmedzeného prístupu agentov na akékoľvek miesta.
Reuters uvádza, že pozornosť Ukrajiny a Západu tento týždeň vzbudila zvýšená vojenská aktivita v Bielorusku, čo možno chápať ako možné znamenie toho, že sa Lukašenko chystá poslať bieloruskú armádu do bojov na Ukrajine, aby podporila ruské invázne sily. V pondelok Lukašenko povedal, že nariadil, aby sa bieloruské jednotky spolu s tými ruskými presunuli k hranici s Ukrajinou.
Ide podľa neho o reakciu na "jasné ohrozenie pre Bielorusko zo strany Kyjeva a jeho podporovateľov na Západe". Štátna agentúra Belta napísala, že počas tejto schôdzky s bezpečnostnými činiteľmi Lukašenko povedal, že nariadil rozviedke KGB, aby podnikla potrebné protiteroristické opatrenia.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas utorkovej videokonferencie s predstaviteľmi krajín skupiny G7 upozornil, že Lukašenko by mohol vpadnúť na Ukrajinu pod zámienkou, že ukrajinská armáda napadla Bielorusko. Ubezpečil, že Ukrajina neplánuje vojenské kroky proti Bielorusku, a dodal, že Kyjev má záujem len na svojej suverenite. Navrhol, aby sa na hranici medzi týmito krajinami rozmiestnila medzinárodná pozorovateľská misia.