S návrhom novej iniciatívy na výcvik ukrajinských vojakov prišiel ešte v auguste - v reakcii na pokračujúcu ruskú agresiu voči Ukrajine - šéf zahraničnej politiky EÚ Joseph Borrell. Schválená výcviková misia by mala zahŕňať výcvik v oblasti logistiky a ochrany proti jadrovým, biologickým a chemickým zbraniam, vyplýva z predchádzajúcich vyjadrení.
Piatkové rozhodnutie veľvyslancov 27 členských štátov EÚ by mali v pondelok oficiálne potvrdiť ministri zahraničných vecí Únie v Luxemburgu, pripomína DPA.
Pôvodne sa počítalo, že misia EÚ bude trvať dva roky a výcvik bude prebiehať v krajinách Únie, ako sú napríklad Poľsko a Nemecko. Nemecký kancelár Olaf Scholz minulý týždeň avizoval, že jeho krajina "významne prispeje" do tejto výcvikovej misie.
Na základe vyjadrení z kruhov EÚ by mohlo Nemecko v nasledujúcich mesiacoch poskytnúť výcvik až 500 ukrajinským vojakom.
Niektoré štáty EÚ už cvičia ukrajinských vojakov na základe medzištátnych dohôd. Nemecko sa podieľa najmä na výcviku vo sfére protivzdušnej obrany a delostrelectva.
Európska únia doposiaľ podporovala ukrajinskú armádu len prostredníctvom financovania dodávok zbraní, zásob a vybavenia.