O tomto si doteraz odborníci dovolili len hypoteticky uvažovať. Analýzou našej DNA je však dokázané, že Homo sapiens sa s neandertálcami krížil. A to pred štyridsiatimi tisíckami rokov.
Podľa najnovších výskumov sa ostatky Homo sapiens objavili na území Francúzska a Španielska pred 42 500 rokmi a tie od neandertálcov asi pred 40 000 rokmi. Neandertálci potom zmizli asi o tisíc rokov neskôr. To znamená, že oba druhy koexistovali vedľa seba 1 400 až 2 900 rokov.
„My vieme, že sa ľudia (druhu Homo sapiens) a neandertálci stretli a integrovali v Európe, ale nemáme tušenie, v ktorých konkrétnych regiónoch sa to skutočne stalo,“ uviedol doktor Igor Djakovic z Leidenskej univerzity.
Podľa jeho výskumov k tomu určite došlo na severe Španielska a na juhozápadne, v strede, a v stredomorskom Francúzsku, kde boli potvrdené pozostatky oboch druhov z rovnakého obdobia na desiatich rôznych náleziskách.
„Kríženie s väčšou populáciou Homo sapiens mohlo znamenať, že časom boli neandertálci účinne pohltení naším genofondom. Keď to skombinujete s tým, čo vieme teraz, že väčšina ľudí žijúcich na Zemi má neandertálsku DNA, mohli by ste argumentovať, že v určitom zmysle nikdy skutočne nevymreli,“ dodal Djokovic.