Nádherné diela
O obci či meste však môže vzniknúť aj monografia, teda publikácia, ktorá môže nielen reprezentovať ale aj vzdelávať. Spomedzi ocenených monografii získala jednu z hlavných cien kniha o Spišskom Štiavniku, na ktorej sa podieľalo až 16 autorov. Mimoriadnu pozornosť ocenená publikácia venuje cistercitskému opátstvu z pohľadu archeológie i dejín. Ocenenia sa dočkali aj monografie o Veľkom Slavkove, Starej Ľubovni, Nedeci, Šuňave, či trnavský Execír.
Ako hodnotí súťaž jedna z porotkýň, Agáta Krupová?
„Sklamaní sme neboli. Všetky ocenené kroniky sú úžasné malé diela. Jediné čo bolo mimoriadne je to, že sa prihlásilo málo kroník. Vychádzali sme z toho, že hodnotené obdobie rokov 2020-2021 bolo výnimočné a kronikári nemali možnosť pripravovať záznamy,“ vysvetľuje skúsená lektorka. „Kovid bol v prihlásených kronikách veľmi pekne a zaujímavo spracovaný. Je mimoriadne dôležité, aby sme zaznamenávali pandémiu, i to ako ju ľudia prežívali, ako sa testovali, aký bol záujem o očkovanie, či aká bola úmrtnosť.“
Nezabudla tiež pochváliť kronikárov, ktorí nabrali odvahu a svoje práce do súťaže prihlásili. V porovnaní s kronikami, ktoré sa viedli v minulosti vidí obrovský posun a netají sa tým, že všetci porotcovia si tento pokrok v uplynulých rokoch všimli. „Hoci je vždy stále čo zlepšovať, dávali si všetci kronikári záležať na obsahu i forme kroník,“ dodáva na záver.