Hudsonský záliv
Vody Hudsonského zálivu sú plné koristi, vďaka čomu sa tu ľadovým, ale aj ostatným druhom medveďov dobre darí. V lete odpočívajú podobne ako medvedice Betty a Veronica na pokojných miestach ďaleko od civilizácie či miestnych lovcov. Malé ostrovy či letné zvyšky ľadových krýh sú častým miestom, kde sa stretávajú nielen medvedice so svojimi malými. Prichádzajú aj dospelé samce. Tie letnú horúčavu zaháňajú celodenným kúpaním vo vodách, ktoré majú len pár stupňov nad nulou.
Nekonečné čakanie na záber
Rozprávanie Martina Greguša o putovaní za arktickými medveďmi obývajúcimi Hudsonský záliv sme si nenechali ujsť. Aj keď ho už od detstva fascinuje fotenie divokej prírody, v roku 2020 sa vybral s jasným cieľom nafotiť ľadové medvede na rozkvitnutých arktických lúkach. V trojici, len s asistentom a ochrancom, sa vydal na prerobenom člne na jeden z odľahlých ostrovov v kanadskej zátoke. Hoci počas jeho prvého pobytu kvety sýtofialovej kypriny úzkolistej neboli ešte dostatočne rozvinuté, priniesol si domov z dobrodružnej, takmer dvojtýždňovej výpravy veľa vynikajúcich záberov.
Ochranca Winnie
Mnohé z medveďov, ktoré pozorovali, sa pred objektívy vrátili aj pri jeho ďalšej návšteve v roku 2021, keď v divočine strávil náročných 20 dní. Celkovo nafotil a natočil vyše stovky medveďov. Nielen ľadových, ale aj miestnych medveďov čiernych. Tie majú zaujímavú genetickú mutáciu, vďaka čomu sa podobajú na ľadové medvede. Objavil aj trojnohé medvedie mláďa, ktoré zrejme prežilo útok vlčej svorky.
Unikátom je medvedí miešanec Winnie, ktorý mal za rodičov polárneho medveďa a grizlyho. Práve z neho sa stal akýsi ochranca výpravy. Zvedavý Winnie prišiel preskúmať čln s malým domčekom na palube a rýchlo si na novú spoločnosť zvykol. Spával nablízku a svojím správaním dával vedieť, či je v okolí nebezpečenstvo alebo bude vládnuť pokoj. Členovia výpravy mali so sebou zbrane, ktoré museli nosiť neustále, dokonca aj pri návšteve toalety.