Omyl v príručke
Túto hubu si v podstate nemôžeme zameniť so žiadnou jedovatou hubou. Na Slovensku rastie vzácne jeho príbuzný palievik kučeravý (Pseudocraterellus undulatus). V hubárskej príručke sme ho našli ako nejedlý. Ivan Mihál hovorí, že ide o omyl: „Uvádza sa ako jedlý druh! Aj ja ho bežne zbieram na jedenie.“ Prednosť dáva humóznej pôde pod dubmi a lieskami. Jeho tenká a mäsitá plodnica je na okraji zvlnená až kučeravá, zhora za vlhka sivohnedá, za sucha bledosivá s okrovomäsovým odtieňom. Zvonka je palievik sivý až popolavý s modrastým nádychom.
Viete, že
Tvar a pochmúrne zafarbenie viedli Nemcov k pomenovaniu tejto huby Totentrompete - trúba mŕtvych. Podobne pod názvom trubá mjórtvych ju poznajú aj Rusi. V Maďarsku sa ujal názov Trombitagomba - huba trúbka. Inak vidia túto hubu Francúzi a Angličania, ktorí ju volajú corne d´abondance, resp. horn of plenty (v oboch prípadoch roh hojnosti) a v ich národných kuchyniach sa teší veľkej popularite.
Najlepšie recepty
Najjednoduchší spôsob, ako lievik dostať na stôl, je ho po prevarení zmiešať s cibuľou a túto zmes zaliať octovým nálevom, do ktorého sme pridali olej, soľ a čierne korenie. Fajnšmekri pokryjú túto zmes kolieskami uvarených zemiakov. Takýto vychladený šalát je chutnou a osviežujúcou prílohou.
Českí hubári používajú rozdrvené lieviky ako koreninu pri príprave kuby - pôstneho obeda na Štedrý deň. Príprava je jednoduchá. V hrnci opražíme cibuľu, na ktorej udusíme vopred namočené huby. Domäkka uvarené krúpy zmiešame s udusenými hubami, osolíme, ochutíme cesnakom, majoránom. Túto zmes uložíme na omastený pekáč a po dvadsiatich minútach pečenia je sviatočný pôstny obed hotový. Ako príloha je vhodná kyslá uhorka. Samozrejme, kubu si môžeme pripraviť aj mimo Vianoc i z čerstvých húb, pričom namiesto krúp je vhodná aj ryža alebo zemiaky.