Hlavnou témou tejto zimy budú energie, ich vysoké ceny a to, ako čo najlepšie ušetriť. Svoje tipy na to, ako ušetriť, ponúkla aj Slovenská inovačná a energetická agentúra.
1. Neprekurujte príbytok
Ak znížite teplotu vo svojom byte alebo dome o jeden stupeň, tak na energiách ušetríte 6 %. Nastavte si regulačnú hlavicu, aby obmedzila výkon radiátorov.
2. Nastavte si hlavice na radiátoroch správne
Nastavujte radiátory v miestnostiach naplno, teda na piaty stupeň? Ideálne je nastavenie na tretí stupeň a ak odchádzate na pár dní preč, tak hlavice nastavte na stupeň 2.
3. Sledujte vlhkosť
Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 – 60 %. V zime je ťažšie udržiavať vlhkosť v miestnostiach, ale môžete si pomôcť odparovačmi vody alebo difuzérmi. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C totiž pociťujete rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríte tak až 12 % energie.
4. Neprekrývajte radiátory
Ak je radiátor prikrytý napríklad závesom, skrytý za nábytkom, alebo sa na ňom suší uterák, tak sa bráni šíreniu tepla po miestnosti a zbytočne míňate energiu a peniaze.
5. Nevypínajte kúrenie
Ani v prípade, že odchádzate na dovolenku, nevypínajte kúrenie úplne. V dome stačí udržiavať teplotu 16 – 18 °C. Vykúriť úplne studený dom je totiž príliš drahá záležitosť.
6. Odvzdušnite radiátory
Vždy s príchodom zimy treba skontrolovať vykurovaciu sústavu a odvzdušniť radiátory. Otvorte termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou a odvzdušniť.
7. Vetrajte rýchlo
Vetranie je dôležité pre vaše zdravie. Nenechávajte však okná otvorené dlho, ale radšej vetrajte rýchlo a efektívne.
8. Odostrite
V zime nechávajte rolety a žalúzie odostreté, aby slnko preniklo dnu. Každý stupeň navyše sa počíta.
9. Skontrolujte okná
Aj pri nových oknách je dôležité skontrolovať ich tesnenie. Po rokoch používania nemusia okná dobre doliehať, preto je dôležité nezanedbať servis a preveriť ich správne nastavenie.