Oháňať sa sekerou je namáhavé a časovo náročné. Štiepačka na drevo je v tomto smere efektívny a moderný spôsob, ktorým sa na vykurovaciu sezónu možno pripraviť.
Používanie štiepačky na drevo so sebou prináša množstvo výhod. V prvom rade je dôležité vnímať fakt, že investícia do takejto techniky je dlhodobá. Domácnosti, ktoré kúria palivovým drevom môžu z dlhšieho časového hľadiska ušetriť práve na tom, že nebudú platiť za predražené naštiepané polená. Drevo si na vykurovaciu sezónu prichystajú svojpomocne. Oproti sekere či motorovej píle je štiepanie dreva rýchlejšie, efektívnejšie, fyzicky menej namáhavé a zároveň aj bezpečnejšie.
Horizontálna či vertikálna štiepačka na drevo
Na výber sú dve základné možnosti, ktoré pri výbere môžete zvážiť. Ide o odlišné konštrukčné riešenia. Horizontálne štiepačky na drevo sú z hľadiska predajov obľúbenejšie. Dôvodom nie je len cenová dostupnosť, ale aj skladnosť a hmotnosť takejto konštrukcie. Druhú možnosť predstavujú vertikálne štiepačky na drevo, ktoré majú vyššiu obstarávaciu cenu, no takisto vyšší výkon.
Štiepací tlak horizontálnych modelov sa pohybuje niekde okolo 4 až 7 ton. U vertikálnych štiepačov môže dosiahnuť aj 20 ton a viac. V oboch prípadoch štiepací tlak vytvára hydraulický lis s ostrím alebo tŕňom, ktorý na drevo tlačí v horizontálnej alebo vertikálnej polohe. Vertikálne štiepačky zvládnu štiepať polená s väčším priemerom až do 60 cm. Horizontálne zvládnu drevo do približne 30 cm.
Elektrické štiepačky dreva sú dostupnejšie
Z hľadiska náročnosti údržby sú elektrické štiepačky na drevo lepšou a cenovo dostupnejšou voľbou. Vyžadujú si zapojenie do elektrickej siete s 230 V napätím. V niektorých prípadoch je nutné zapojenie na silnoprúd 400 V. Príkon takéhoto zariadenia dosahuje hodnotu 1 500 až 5 000 W s ohľadom na štiepací tlak. Štiepačky s benzínovým alebo naftovým motorom sú výkonnejšie a drahšie. Určené sú skôr pre profesionálne a remeselné účely stolárov, rezbárov či drevorubačov.
Lacné štiepače dreva nemusia sklamať
Prieskum trhu ukazuje, že najobľúbenejšie sú štiepačky dreva v cenovom rozmedzí od 300 do 700 eur. Lacné štiepačky dreva možno kúpiť za 300 až 450 eur. V tomto prípade ide o základné modely horizontálnych štiepačov dreva. Aj takéto zariadenia si bez problémov poradia s prípravou guľatiny na vykurovanie. Maximálna dĺžka polien na štiepanie je obmedzená na maximálne 35 až 55 cm. Suma za profesionálne vertikálne štiepačky dreva sa ľahko dostane cez hranicu 1 000 eur a viac.