Počas svojho pondelkového vyhlásenia apeloval na politikov, aby nezavádzali verejnosť. Poukázal na to, že osoba generálneho prokurátora je dlhodobo očierňovaná a v posledných dňoch situácie graduje, keď je do toho vťahovaná aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Som obviňovaný z toho, že som zdieľal nejaký status, že som šíriteľ proruskej propagandy," poznamenal. V prípade situácie s vojnovými hrobmi v Ladomirovej bolo podľa jeho slov potrebné dať verejnosti odkaz, že vec sa riadne prešetrí.
Žilinka ďalej zdôraznil, že jeho vzťah k vojnovému konfliktu na Ukrajine je od začiatku nemenný, jednoznačný a konzistentný. „Nakoľko médiá neradi informujú o tom, ako sa generálna prokuratúra postavila ku konfliktu, považujem za potrebné to zhrnúť. 24. februára, keď sa začal konflikt na Ukrajine, som na sociálnej sieti dôrazne odsúdil tento akt agresie," informuje Žilinka. Taktiež dodal, že deklaroval ľudskú a profesionálnu podporu ukrajinským prokurátorom a ich rodinám. „27. februára tohto roku som na sociálnej sieti zdieľal status a video generálnej prokurátorky Ukrajiny Iryny Venediktovej, v ktorom vyzývala občanov Ruska, aby ukončili vojnu na Ukrajine," povedal.
Generálny prokurátor SR vo vyhlásení taktiež zdôraznil, že 8. marca 2022 Slovensko ako jedna z mála krajín Európskej únie (EÚ) začalo trestné stíhanie pre vojnové trestné činy a trestné činy proti ľudskosti a dodal, že 3. mája tohto roku rozšírili trestné stíhanie o ďalšie skutky. Informoval, že 12. marca nemal problém vycestovať na Ukrajinu, aby sa s Venediktovou stretol a opätovne jej garantoval podporu orgánov generálnej prokuratúry SR. „Podpísal som s ňou memorandum o spolupráci medzi našimi generálnymi prokuratúrami pri vyšetrovaní vojnových zločinov na Ukrajine. Nikto o tom nepísal. O niekoľko dní neskôr, 19. marca, sme privítali prvú skupinu odídencov z Ukrajiny a ubytovali sme ich na náklady rezortu prokuratúry," doplnil.