Kritizujú rodičovský bonus, ale aj zmenu výpočtu aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH). Zdôraznili, že po novom sa ADH nemá upravovať o index rastu priemernej mzdy ako doteraz, ale len o 95 % tejto hodnoty. "Tento korekčný mechanizmus bol do dôchodkového systému zavedený ako kompenzácia za finančnú náročnosť rodičovského bonusu, aby sa 'na papieri' podarilo zachovať dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému," skonštatoval sociálno-ekonomický analytik Ján Košč. Podľa neho to znamená, že dôchodcovia, ktorí budú odchádzať do dôchodku od roku 2023, budú dostávať dôchodky vo výške, ktorá bude vyjadrená nižším podielom na ich priemernej mzde, než ako je to v súčasnosti.
Analytici tiež poukázali na to, že dôchodky sa vyplácajú z poistného systému, pričom ich výška sa odvíja od výšky príspevkov za celý život. Rodičovský bonus však podľa nich tento princíp nespravodlivo radikálne mení. "Hoci časť svojich príspevkov platitelia rodičovského bonusu presmerujú svojim rodičom, dôchodok sa im v budúcnosti vypočíta tak, akoby tie peniaze vložili do svojho dôchodkového poistenia. Penzia sa im teda vypočíta aj z príspevkov, ktoré v skutočnosti do systému nikdy neposlali," podotkol sociálno-ekonomický analytik Branislav Ondruš.
Rodičovský bonus zároveň podľa neho najviac vyhovuje najlepšie zarábajúcim, lebo môžu rodičom prispieť najvyššou sumou. Súčasne upozornil, že mnohí, napríklad rodičia ťažko zdravotne postihnutých detí, sa k tomuto bonusu nedostanú.