Výber jednej z najväčších športových numizmatických zbierok, obohatenej o podpisy legiend z celého sveta, bude možné navštíviť v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu. Zberatelia denníku Nový Čas prezradili, že sa tomu venujú od roku 2018 a získať k minciam autogramy športových hviezd nie je veru jednoduché!
Zberateľská skupina Coin & Co, ktorú tvoria štyria nadšenci zo Slovenska, sa rozhodla na jar 2018 rozšíriť numizmatickú časť aj o podpisy športových legiend z olympiád či majstrovstiev sveta, ktoré sú s udalosťami na minciach spojené.
„Najskôr sme sa rozhodli, že chceme mať k minciam podpísaných všetkých slovenských olympijských medailistov z minulosti a, samozrejme, aj zo súčasnosti. Postupne naša vášeň prerástla aj na zahraničných športovcov, takže je to momentálne vcelku masaker. K dnešnému dňu máme vyše 500 autogramov od športovcov z celého sveta. Zbierka sa stále rozširuje, keďže olympiád a majstrovstiev sveta pribúda,“ povedal pre Nový Čas jeden zo zberateľov Ivo Krechňák.
Čakanie na Jágra
Ten prezradil aj to, ako sa k slávnym športovcom dostávajú. „Musíme mať nejaké spojky u ľudí v jednotlivých zväzoch či u našich športovcov. V atletike nám pomáha Ján Volko, v streľbe Zuzka Štefečeková a medzi vodákmi Matej Beňuš. Máme, samozrejme, aj iných ľudí, ktorí nám dohodnú stretnutie. Je to na druhej strane aj úsmevné. Cestujeme za športovcami po svete stovky kilometrov a stalo sa nám, že športovci podpisovali v uterákoch, v posteli či aj na ulici v kufri auta. Na českého hokejistu Jágra sme čakali v bare v hoteli päť hodín. S viacerými športovcami máme už také vzťahy, že sa s rodinami navštevujeme,“ opísal zážitky zo získavania autogramov na obal euromincí Krechňák.
Športové dedičstvo
Vo svojej zbierke majú aj podpisy zlatých medailistov z olympiády v Helsinkách 1952 - Jána Zacharu a Dany Zátopkovej, ale aj iných slovenských či svetových hviezd z minulosti či zo súčasnosti. Nechýbajú podpisy Sagana, Kuzminovej, Tótha, Šatana a ďalších celebrít. „Podpisy olympijských medailistov či iných významných športovcov z tejto zbierky robia súčasť športovo-historického dedičstva. Zbierka sa stále rozrastá a pripravuje sa jej vystavovanie v mnohých mestách sveta,“ dodal.
Zaujímavosti o zbierke
- 522 podpísaných športovcov
- podpísaní športovci zo 49 krajín sveta
- podpísaní športovci z 31 rôznych športov
- podpisy z najstaršej olympiády z Helsínk 1952 od Jána Zacharu a Dany Zátopkovej
- prvý podpísaný športovec Matej Tóth
- posledný podpis - kapitán bronzových hokejistov Marek Hrivík