Informovala o tom na svojom webe francúzska televízia BFM. Caballerová bola pre filmových tvorcov inšpiráciou pre jednu z hlavných postáv nazvanú Mamá Coco. Po uvedení filmu do kín turisti pravidelne navštevovali jej dom v dedine Santa Fé de la Laguna pri jazere Pátzcuaro, aby sa s ňou odfotografovali - okrem iného aj pre to, že vyzerala takmer rovnako ako filmová Mamá Coco.
María Salud Ramírez Caballero, mejor conocida como "Mamá Coco", falleció a sus 109 años en su natal pueblo purépecha, Santa Fe de la Laguna.
Fue inspiración para la creación del personaje de la película de Disney y Pixar "Coco".
Doña María nació un 16 de septiembre de 1913 pic.twitter.com/Pzx2Op9kGg— Azucena Uresti (@azucenau) October 16, 2022
Hoci filmová spoločnosť oficiálne nepriznala, že Caballerová bola "zdrojovým materiálom" pre filmovú postavu, jej rodina tvrdí, že tím zo spoločnosti Pixar ich dedinu navštívil, Caballerovú fotografoval a chvíľu s nimi dokonca žil. Zrejme tak sa stalo, že postava Mamá Coco je až neuveriteľne podobná Caballerovej.
Celovečerný film Coco z roku 2017 je príbehom 12-ročného chlapca Miguela, ktorý prostredníctvom zvykov dodržiavaných v Deň mŕtvych pátra po histórii svojej rodiny. Podľa tradície je totiž tento deň jediným v roku, keď mŕtvi môžu navštíviť svet živých, ale len za podmienky, že na nich niekto ešte stále myslí. Miguel chce takto odhaliť, prečo je v ich rodine zakázané spievať, hrať na hudobných nástrojoch a počúvať hudbu. jeho snom je totiž stať sa hudobníkom.
So, this guy claims he has met mama coco and that she hasn't received any money from Disney since the release of the film even tho the character was based on her. It's already on the news and everything. Thought I'd let you know @leeunkrich pic.twitter.com/1MCPfd0coc
— flower | midnights 🍂🤎 (@flowerfigueroah) November 4, 2018
Film Coco dostal v roku 2018 cenu americkej filmovej akadémie ako najlepší animovaný film. Divákmi bol oceňovaný nielen za sprístupnenie zaujímavej mexickej tradície, ale aj pre svoje posolstvo - nezabúdať na zosnulých a mať v úcte starších i tradície. Hold im pri preberaní filmového Oscara vzdal aj jeden z režisérov Lee Unkrich, keď vyhlásil, že jeho najväčšia vďaka patrí mexickému národu. Dodal, že film Coco "by neexistoval bez ich kultúry a nekonečne krásnych tradícií."