Neskúsenosť je vidieť aj v Nemecku, kde sa zväz kominíkov potýka so záplavou žiadostí o pripojenie nových i starých kameňov a zákazníci sa pýtajú na spaľovanie konského trusu a ďalších nezvyčajných palív.
Objavujú sa tiež známky hromadenia. Výkonný riaditeľ francúzskej spoločnosti Poujoulat SA Frédéric Coirier uviedol, že niektorí klienti si kúpili dve tony drevených peliet, aj keď bežne na vytopenie domu na celý rok stačí menej ako jedna tona. Coirierova firma vyrába okrem iného drevené palivo.
"Ľudia zúfalo zháňajú drevo a kupujú ho viac ako obvykle," hovorí zakladateľ a generálny riaditeľ nórskej frimy na predaj dreva Kortreist Ved Trond Fjörtoft. "Zvyčajne sa to stáva, keď sa začne ochladzovať, niekto si povie 'aha, mali by sme objednať nejaké drevo'. Tento rok to začalo v júni", hovorí. To je zhruba v čase, keď Rusko znížilo dodávky plynu.
V Berlíne kríza vyvoláva spomienky na pustošenie po druhej svetovej vojne. Pre nedostatok paliva porúbali vtedy obyvatelia takmer všetky stromy v centrálnom parku Tiergarten, aby si mohli zatopiť. Aj keď Berlíňania teraz nezachádzajú do takýchto extrémov, obavy o zabezpečenie tepla sú veľké. Engelke nielenže postavil ďalší bezpečnostný plot, aby ochránil svoje drevo, brikety a vykurovací olej, ale tiež musel prestať prijímať nových zákazníkov. "Pozeráme sa na zimu s veľkými obavami," hovorí.