Pre Nemecko, najväčšiu ekonomiku bloku a hlavného odporcu obmedzovania cien plynu, sú cestou spoločné nákupy, znižovanie spotreby a zvyšovanie ponuky. Predstavitelia týchto krajín vyjadrili svoje názory pred príchodom na rokovania ministrov pre záležitosti EÚ v Luxemburgu, kde majú pripraviť pôdu pre summit lídrov vo štvrtok a piatok (20. a 21. 10.), pričom programu bude dominovať energetická kríza.
Európska komisia v utorok osobitne navrhne ďalší súbor opatrení na obmedzenie vysokých cien energií. Nebudú však zahŕňať okamžitý strop na ceny plynu, ktorý rozdelil európsky blok. Ministri z Chorvátska a Litvy podporili zavedenie stropu na veľkoobchodné ceny plynu, pričom Chorvátsko zdôraznilo tiež potrebu spoločného nákupu plynu v rámci EÚ. Slovinsko však súhlasí s cenovým stropom len pre LNG.
"Slovinsko bude obhajovať, aby sa tzv. dynamický cenový strop pre skvapalnený plyn zaviedol čo najskôr, ak to bude možné, tak hneď," povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Marko Štucin.