Jeho slovenský kolega Andrej Stančík vyzýva na reformu trhu s cieľom oddeliť cenu elektriny vyrobenej z plynu od elektriny vyrobenej z rôznych zdrojov, ako aj na priame dotácie EÚ pre spotrebiteľov a podniky. "Potrebujeme veľmi rýchle a efektívne riešenia na dotovanie cien pre občanov a firmy, a to aj z nevyužitých kohéznych fondov," povedal novinárom po príchode na stretnutie v Luxemburgu.
Podľa ministerky Tytti Tuppurainenovej z Fínska, krajiny všeobecne skeptickej voči intervenciám na trhu, sú Helsinki pripravené na "dočasný" cenový strop plynu. Fínsko je však proti rozdávaniu peňazí spotrebiteľov. "Namiesto dotovania jednotlivých domácností by sme mali radšej zvýšiť investície do zelenej energie," povedala ministerka s tým, že by to obmedzilo aj závislosť Európy od dodávateľov energií, akým je Rusko.
Nemecká ministerka EÚ Anna Lührmannová zdôraznila potrebu spoločných nákupov plynu, ako aj znižovania spotreby a diverzifikácie dodávok pridaním väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov a rôznych dodávateľov. "Je dôležité, aby národné a európske opatrenia fungovali ruka v ruke," povedala Lührmannová bez toho, aby vôbec spomenula cenový strop.