Do tretice pôjde o štandardné pravidlá solidarity medzi členskými štátmi v prípade nedostatku dodávok, ktorými sa povinnosť solidarity rozšíri na členské štáty bez priameho prepojenia plynovodmi, aby zahŕňali aj štáty so zariadeniami pre LNG. Sem patrí aj návrh na vytvorenie mechanizmu prideľovania plynu pre členské štáty vystavené regionálnej krízovej situácii alebo nedostatkom v oblasti dodávok plynu.
Komisia tvrdí, že v kombinácii s už dohodnutými opatreniami v oblasti znižovania dopytu po plyne a elektrine, skladovania plynu a prerozdeľovania prebytočných ziskov energetického sektora nové kroky zlepšia stabilitu na európskych trhoch s plynom počas tejto zimy a aj po nej.
Nové opatrenia pomôžu zmierniť cenový tlak, ktorý pociťujú európski občania a priemysel, zaistia bezpečnosť dodávok a fungujúci vnútorný trh. Komisia spresnila, že v tejto oblasti bude pokračovať v práci aj v iných smeroch vrátane revízie dočasného rámca štátnej pomoci (koncom októbra) a ďalšieho vývoja spôsobov, ako obmedziť vplyv vysokých cien plynu na ceny elektriny.