V niektorých slovenských podnikoch sa začal boj o vyššie platy. Inflácia, ako aj obavy z rastu cien energií posilňujú vyjednávaciu pozíciu zástupcov zamestnancov. Napríklad odborári v žilinskej automobilke žiadajú nárast tarifných miezd o 150 eur a výplatu mimoriadneho bonusu - vzhľadom na „dramaticky sa zvyšujúcu hrozbu prepadu životnej úrovne zamestnancov v súvislosti so zvyšujúcimi sa životnými nákladmi“.
Firmy, ktoré Nový Čas oslovil, platy zvýšili už v priebehu roka alebo to práve riešia. „U nás prebieha kolektívne vyjednávanie pre rok 2023. Obsahom je aj návrh zvýšenia základnej mzdy vzhľadom na vysokú infláciu,“ tvrdí manažérka Mobis Slovakia Eva Kilián. Pravidelné prehodnotenie?
Nech sa deje čokoľvek, nominálne mzdy budú rásť naďalej. NBS odhaduje, že budúci rok vzrastú o 11,6 % a v roku 2024 o 9 %. Problém je, že reálne mzdy budú klesať. „To znamená, že naša kúpyschopnosť klesne, zo svojho platu si budeme môcť dovoliť menej ako predtým,“ hovorí analytička 365.bank Jana Glasová. Typická pracovná ponuka na Slovensku neobsahuje zmienku o pravidelnom prehodnotení platu. Z údajov portálu Profesia.sk však vyplýva, že sa to mení k lepšiemu. Kým v roku 2019 toto slovné spojenie obsahovalo iba 388 inzerátov, v tomto roku, do polovice októbra, 872. „Treba však zdôrazniť, že stále ide o veľmi málo rozšírenú vec. Podiel zo všetkých pracovných ponúk v tomto prípade nepredstavuje ani jedno percento,“ dodáva hovorkyňa portálu Nikola Richterová.
Zamestnávatelia majú tri možnosti
Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov
- Zamestnávatelia majú v podstate tri možnosti: 1. Tlak zamestnancov akceptovať a zvýšené náklady premietnuť do cien svojich výrobkov či služieb, ktoré však opäť zaplatia spotrebitelia. 2. Ak trh zvýšené ceny neakceptuje - ohrozený je zamestnávateľ samotný - a teda spolu s ním i zamestnanci, ktorí nemajú pre koho vyrábať/poskytovať služby. 3. Ak zamestnávateľ neustúpi tlaku zamestnancov, hrozí mu odchod neústupčivých zamestnancov.