4. 200 miliónov eur pre verejnú správu
Už niekoľko mesiacov sa mestá a samosprávy sťažujú, že štát im najskôr zobral milióny eur pre Matovičov balíček a napokon nepomáha ani v energetickej kríze. Primátori či župani opisujú, že problémy budú mať najmä školy či zdravotnícke zariadenia, ktoré nebudú mať z čoho fi nancovať nárast cien. Únia miest mala niekoľko požiadaviek na to, ako má pomoc vyzerať - žiadajú refundáciu vyplatených odmien, schválenie kompenzácií zvýšených výdavkov za energie alebo odpustenie pôžičiek z čias pandémie. „Obávam sa, že budeme musieť rušiť kultúru, šport, samozrejme, bude sa šetriť na verejnom osvetlení a na energiách, pretože je predpoklad, že energie pôjdu o 400 až 500 % hore - to nám povedal sám premiér,“ vyjadril sa pre Nový Čas starosta Zemianskych Sadov Roman Súkeník.
Ide o prostriedky o prekonanie šoku
Boris Tomčiak, ekonóm, Finlord
- Prostriedky je nutné vnímať ako pomoc na prekonanie prvotného šoku. Ešte sa môže odsúhlasiť ďalšia energetická pomoc, ale rozhodne sa nemôžeme spoliehať na to, že to bude pravidelná aktivita. Všetky subjekty musia hľadať efektívne riešenia. Vysoké ceny nakoniec poklesnú, a keď sa fi rmy a ľudia naučia šetriť, tak pri poklese cien zistia, že im náklady na túto položku prudko poklesnú.
Výdavky stúpnu podstatne viac
Radovan Ďurana, ekonóm INESS
- Z návrhu nevieme, ako budú použité, nevieme, ktoré fi rmy budú mať nárok na regulovanú cenu plynu a elektriny. Výdavky fi riem na energie stúpnu podstatne viac. Mnohé nemusia čakanie na spätné uhrádzanie zvládnuť. Dotácie so sebou nesú riziko. Za prvé, ak sú príliš vysoké, nemotivujú k úsporám, ktoré sú kľúčové. Za druhé vytvárajú pocit, že štát sa postará, a tým podporujú nezodpovedné správanie.