Tieto zdroje, do výšky 1,5 miliardy eur, podľa Lexmann môžu ísť na priamu energetickú pomoc pre domácnosti a malé a stredné podniky - pekárom, ovocinárom či potravinárom. "Vítame tento posun. Aj ja osobne o návrhu s kolegami v Európskom parlamente denne rokujem tak, aby ako domácnostiam, tak aj firmám či organizáciám na Slovensku mohli tieto prostriedky pomôcť čo najskôr," opísala situáciu.
Monika Beňová (Smer-SD) upozornila, že hoci EK Slovensku umožnila využiť nevyčerpané eurofondy na boj s energetickou krízou, neznamená to, že sa tak aj stane. "Dôvodom môže byť neschopnosť súčasnej vlády a jej ministerky zodpovednej za využívanie európskych fondov," uviedla. Riešenia Bruselu sa podľa nej musia zamerať na strategickú ochranu priemyslu, fungovania samospráv, ale aj drobných odberateľov energií vrátane domácností.
Michal Wiezik (PS) sa vyslovil za spoločnú a rýchlu odpoveď členských štátov EÚ, čo pomôže zvládnuť aj energetickú krízu. "Všetky iniciatívy prijaté na úrovni EÚ musia byť férové voči obyvateľom, no zlučiteľné s cieľmi v oblasti ochrany klímy. Finančná pomoc musí ísť ruka v ruke s rozsiahlymi inováciami a investíciami do zelených alternatív, úspor energie a jej efektívneho využívania," odkázal.