Podľa japonských vedcov z experimentálneho výskumu jasne vyplýva, že sučky (ale nie psy) dokážu rozlíšiť schopného a neschopného človeka, a keď potrebujú pomoc či dostať sa k potrave, idú vždy za tým schopným.
Etológovia z Kjótskej univerzity vykonali experiment, počas ktorého psom ukázali kompetentnú (schopnú) osobu, ktorá dokázala otvoriť kontajner, a neschopnú (nekompetentnú) osobu, ktorá to nedokázala.
Obaja ľudia potom dostali nádoby s jedlom, aby ich skúsili otvoriť, a výskumníci zistili, že sučky ich v porovnaní so psami (samcami) pozorovali podstatne dlhšie a oslovili vždy kompetentnú osobu. Naproti tomu psy (samci) neuprednostňovali ani kompetentnú, ani nekompetentnú osobu.
„Naše pozorovania ukazujú, že psy, najmä sučky, sú schopné identifikovať ľudské schopnosti, ktoré môžu ovplyvniť ich vlastné správanie, najmä pokiaľ ide o potravu. Budúce štúdie by mali preskúmať potenciálne rozdiely medzi pohlaviami psov v spôsobe, akým hodnotia ľudí,“ uviedol Hitomi Čidžiiwa z Kjótskej univerzity.
Podľa neho má u sociálnych druhov cicavcov evolučný význam schopnosť hodnotiť ostatných nielen na základe sociálnych vlastností, ako je spolupráca, ale aj na základe nesociálnych rysov, ako je zručnosť alebo kompetencie, napríklad v kontexte pozorovacieho učenia.