Obavy z jadrovej eskalácie vo svete vzrástli po tom, ako Putin vyhlásil, že na ochranu ruského územia – vrátane štyroch čerstvo anektovaných ukrajinských oblastí – je odhodlaný použiť "všetky dostupné prostriedky". Zároveň zdôraznil, že nejde o bluf. Podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev v nadväznosti na to otvorene hovoril o možnom použití strategických jadrových zbraní na ochranu krajiny.
Viacero západných lídrov následne upozornilo, že vyhrážky ruského prezidenta je potrebné brať vážne. Americký prezident Joe Biden po Putinových vyjadreniach varoval, že svet aktuálne čelí najväčšej hrozbe "armagedonu" od kubánskej raketovej krízy z roku 1962. Dodal, že šéf Kremľa "nežartuje, keď hovorí o použití taktických jadrových, biologických či chemických zbraní".
Politológ z Univerzity v Osle Hoffmann tvrdí, že je veľmi náročné porovnať súčasnú situáciu s kubánskou raketovou krízou z roku 1962 pre výrazne odlišný kontext oboch udalostí. Zhodnotil však, že v súčasnosti sú riziká jadrovej eskalácie nižšie ako v roku 1962. Podložil to najmä tým, že "nevýhody použitia jadrových zbraní pre Kremeľ jednoznačne prevažujú nad výhodami".
Hrozba vypuknutia jadrovej vojny je v súčasnosti zatiaľ oveľa nižšia aj podľa Gerharda Mangotta, profesora medzinárodných vzťahov z Univerzity v Innsbrucku.