Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zisťoval, ako vidí verejnosť najzávažnejšie problémy starších ľudí na Slovensku. TASR o tom informovala Zora Bútorová z Inštitútu verejných otázok (IVO).
Nízku životnú úroveň a rastúce náklady na život vníma ako najväčší problém pre starších ľudí až 86 percent respondentov, oblasť zdravia a zdravotnej starostlivosti 78 percent. Približne štvrtina verejnosti (26 percent) vidí najzávažnejší problém starších ľudí v tom, že na nich dolieha osamelosť či pocit neužitočnosti. Podľa pätiny verejnosti (21 percent) je najnaliehavejším problémom seniorov nerešpektovanie ich potrieb zo strany štátu a spoločnosti a ich diskriminácia a podceňovanie.
Ako ďalší problém vnímajú diskrimináciu starších na trhu práce, tiež nedostupnosť a kvalitu sociálnych služieb pre ľudí odkázaných na starostlivosť. Na siedmom mieste v rebríčku závažnosti respondenti vidia problém oslabenej výkonnosti starších ľudí, ich neschopnosti držať krok s dobou či zaostávania vo vzdelávaní. Na ôsmej priečke závažnosti sa umiestnila nepriaznivá rodinná situácia. "Neprítomnosť či nedostatočná pomoc mladších príbuzných, zanedbávanie komunikácie a starostlivosti o seniorov, komplikované medzigeneračné vzťahy a podobne," priblížila Bútorová.