Šípky patria k sympatickým symbolom jesene. Malé červené plody sa začínajú zbierať teraz, avšak aj po prvých mrazoch majú svoje kvality. Aj tie skladované dlhšie ako rok majú význam pre naše zdravie, avšak oveľa menej, ako tie mladšie. Má preto význam zbierať ich každý rok. Viete, ako ich uskladniť a využívať tak čo najdlhšie?
3. Kompót
- Pripravte si zhruba kilo čerstvých, tvrdých, pekne sfarbených plodov, liter vody a pol kila cukru. Šípky zbavte stopiek a okvetia, rozkrájajte na polovice, dobre vyčistite od jadierok, chĺpkov a dôkladne umyte. Z vody a cukru pripravte zmes, vsypte pripravené šípky a priveďte do varu. Varte 5 minút. Šípky potom odstavte zo sporáka a nechajte 24 hodín odstáť. Druhý deň ich sceďte, vložte do malých zaváracích nádob, odvar nechajte zovrieť a nalejte na šípky. Nádoby uzavrite, vložte do zaváracieho hrnca s horúcou vodou a varte 15 minút pri 80 stupňoch Celzia.
- Po ukončení sterilizácie nádoby hneď ochlaďte.
4. Sirup
- Kilo šípok umyte a popučte. Zalejte ich 2 l vody, za stáleho miešania priveďte do varu a 10 minút povarte. Ešte zahorúca zmes preceďte cez husté a sterilné plátno. Šťavu, ktorú takto získate, doplňte 1,5 kg cukru, miešajte a mierne zahrievajte pri teplote 80 - 90˚C až do rozpustenia. Zmes nalejte do sterilných sklenených fliaš a dobre uzavrite. Skladujte na chladnom mieste.
5. Likér
- Pol kila umytých a očistených šípok popučte. Zasypte v sklenenom pohári 125 g cukru a zalejte litrom rumu tak, aby povrch šípok bol úplne zakrytý. Môžete pridať kúsok citrónovej kôry či klinčeky. Pri izbovej teplote nechajte mesiac odležať, občas môžete jemne premiešať. Po mesiaci obsah zlejte a preceďte.