Šípky patria k sympatickým symbolom jesene. Malé červené plody sa začínajú zbierať teraz, avšak aj po prvých mrazoch majú svoje kvality. Aj tie skladované dlhšie ako rok majú význam pre naše zdravie, avšak oveľa menej, ako tie mladšie. Má preto význam zbierať ich každý rok. Viete, ako ich uskladniť a využívať tak čo najdlhšie?
6. Víno
- Očistené šípky nasypte do fľaše a nalejte na ne 4 l vlažnej vody, v ktorej ste rozpustili 2kg cukru. Fľašu postavte na teplé miesto a obsah nechajte vykvasiť. Po vykvasení tekutinu zlejte. Víno sa dá robiť, aj keď vám nevyšli plány s jemným mrazom a vaše šípky chytil ten silnejší. Pri takýchto šípkach má víno červenkastú až hnedastú farbu.
7. Omáčka k sladkým jedlám
- 25 dag šípkového lekváru za stáleho miešania zahrievajte na panvici, postupne pridajte 3 dl bieleho vína, kúsok celej škorice a citrónovú kôru. Tesne pred bodom varu zmes odstavte, preceďte cez sitko a oslaďte. Požadovanú hustotu dosahujeme prevarenou vodou alebo vínom.
8. Naložené v mede
- Očistené šípky umyte a osušte, môžete prekrojiť na polovicu. Do pohára ich vrstvite tak, že nasypete časť a zalejete ju medom, asi do ¾ pohára. Odložte na tmavé miesto a 3 - 6 týždňov každý deň premiešajte. Šípky sa začnú scvrkávať a tekutina tmavnúť.