Rodinám ľudí na smrteľnej posteli zvyknú lekári hovoriť, aby sa so svojimi blízkymi rozprávali, kým to ide. Aby im povedali akékoľvek útešné slová. Sluch je totiž podľa výskumu tým posledným zmyslom, ktoré umierajúci stráca, píše portál Daily Mirror. V štúdii zverejnenej v júni 2020 sa píše, že mozgy „aktívne umierajúcich“ pacientov v paliatívnej starostlivosti stále zaznamenávajú aktivitu v reakcii na zvuky.
Výskumníci monitorovali mozgovú aktivitu u 17 zdravých pacientov, ôsmich pacientov v hospici, ktorí reagovali, a piatich pacientov, ktorí nereagovali. Každého pacienta nechali vypočuť dva druhy piesní s piatimi tónmi. Jedna verzia mala iba päť opakovaných nôt, zatiaľ čo ostatné mali zmeny v tónoch alebo rôzne vzory.
Zdravých a odpovede schopných pacientov požiadali, aby spočítali skladby, v ktorých sa tieto vzorce zmenili. Vedci zistili, že vzorce mozgovej aktivity u nereagujúcich boli podobné tým, ktoré sa pozorovali u zdravých pacientov, čo naznačuje, že ľudia stále počujú, keď zomierajú.